تبلیغات
بیماری فیبرومیالژیا (علل، علائم و درمان) - سندروم درد میوفاسیال Myofascial Pain Syndrome
بیماری فیبرومیالژیا (علل، علائم و درمان)
کامل ترین منبع و مرجع به زبان پارسی در مورد بیماری فیبرومیالژیا

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سندروم درد میوفاسیال Myofascial Pain Syndrome

سندرم یا سندروم درد میوفاسیال به این نامها نیزشناخته می شود:  سندرم درد میوفاشیال، Myofascial Pain Syndrome- MPS و Chronic Myofascial pain- CM


تعریف:در سندرم درد میوفاسیال، یک نقطه دردناک و حساس در یک نقطه از بدن ایجاد می گردد که باعث می شود هم درد در محل خودش ایجاد شود و هم به یک یا چند محل اطرافش منتشر گردد؛ این محلها ممکن است نزدیک و یا دور از محل اولیه باشند. به این نقطه دردناک اولیه، نقطه ماشه ای (نقطه تریگر  Trigger point) می گویند؛ این اسم (نقطه ماشه ای) به خاطر این است که با تحریک نقطه اولیه، دردی ایجاد می شود که به چندین محل دور یا نزدیک آن هم می رسد؛ نظیر اینکه در یک سلاح جنگی با کشیدن یک ماشه کوچک،
ممکن است یک انفجار یا شلیک شدید و گسترده رخ دهد و محل خیلی گسترده و یا دوردستی تحت تاثیر قرار گیرد.

در حقیقت کلمه میوفاسیال ترکیبی از دو کلمه "میو" و "فاسیال" است. "میو" به معنی " عضله" و "فاسیال" به معنی "مربوط به فاسیا" می باشد. فاسیا،  همان لایه هایی از جنس بافت همبند است که بین، و دور بسیاری از بافتهای بدن مثل عضلات، عروق، اعصاب، مفاصل و ... قرار دارد. نقاط دردناک در این بیماری در حقیقت، برجستگی هایی از عضلات و همین لایه فاسیایی است که با فشار به آنها درد ایجاد می شود و می تواند به سایر جاها نیز گسترش یابد.

درد شانه ناشی از سندرم درد میوفاسیالیکی از شایعترین محلهای اولیه این درد، پشت کتف است. در این حالت یک نقطه درناک و حساس در پشت کتف (معمولاً در بالای زاویه داخلی کتف) قرار دارد؛ یعنی جایی که به پایین ستون فقرات گردنی نزدیک است. از سایر نقاطشایع این درد در پشت کتف، می توان به کناره داخلی کتف یعنی بین کتف و ستون فقرات سینه ای اشاره کرد.

اوایل، درد در همین محل رخ می دهد و بعداً با پیشرفت بیماری، درد به پشت و یا بغل گردن، پشت قفسه سینه، جلوی قفسه سینه در همان سمت، و از همه مهمتر به شانه، بازو و حتی به انگشتان دست هم میرسد. گاهی همزمان با این این درد بیمار احساس ضعف در عضلات اطراف شانه و بازو نیز دارد. درد ناشی از این بیماری نیز مثل سایر بیماریهای اسکلتی – عضلانی مانند آرتروز مفاصل، با سرما و استرس و ناراحتی بیشتر شده و با گرما و آرامش کمتر می شود. این دردها معمولاً شبها و با دراز کشیدن و استراحت کردن بدتر می شوند و ممکن است مانع خواب راحت بیمار گردند؛ و یا در طول شب چندین بار او را از خواب بیدار کنند و حتی مانع خواب شوند. ممکن است با فشار دادن، کوبیدن و ضربه زدن روی نقطه دردناک احساس خوشایندی همراه با کاهش درد به بیمار دست دهد. بندرت ممکن است بیمار احساس درد بسیار شدیدی کند و مجبور شود حتی شب به اورژانس مراجعه کند. 

این بیماری ممکن است با دردهای گردن (بیماری دیسک گردن) و یا بیماریهای قلبی هم اشتباه شود.

 اگر درد به پشت و یا بغل گردن برسد و بخصوص به بازو و دست هم تیر بکشد، شبیه دردهای گردن می شود و لازم است پزشک معالج، هم دردهای گردنی و هم این بیماری را مد نظر داشته باشد تا دچار اشتباه تشخیصی نگردد. در دردهای گردنی معمولاً حرکات گردن دردناک است و درد آن بصورت تیز و تیر کشنده به بازو و بویژه دست و انگشتان دست منتشر می شود و ممکن است شبیه حالت برق گرفتگی احساس شود؛ در حالیکه در سندرم درد میوفاسیال، حداکثر درد، روی نقطه حساس اطراف کتف وجود دارد و از آنجا به بازو و دست میرسد ولی حالت تیز ندارد و بصورت مبهم و گنگ منتشر می شود، و حرکات گردن هم واضحاً دردناک نیست. اشتباه بین این دو بیماری بسیار شایع است و حتی بندرت دیده شده است که بیمارانی مبتلا به سندرم درد میوفاسیال بوده اند و به اشتباه بعنوان بیماری دیسک گردن تحت عمل جراحی نیز قرار گرفته اند. برای جلوگیری از این اشتباه، مهمترین وسیله، گرفتن شرح حال کامل و معاینه دقیق بیمار است. اگر پزشک فقط به عکس و ام آر آی (MRI) اکتفا کند، احتمال اشتباه بسیار زیاد است، چرا که حتی در افراد نرمال جامعه هم که اصلاً درد و بیماری گردن ندارند، بویژه در سنین میانسالی و یا بالاتر، اگر عکس و ام آر آی گرفته شود احتمال دیدن بیماری دیسک گردن وجود دارد. به عبارت دیگر اگر فرد کاملاً سالمی بویژه در سنین متوسط و یا بالا را تحت عکسبرداری و ام آر آی قرار دهیم، ممکن است که آرتروز گردن و یا بیرون زدگی دیسک گردن را به درجاتی ببینیم. پس مهمترین راه افتراق سندرم درد میوفاسیال از بیماریهای گرن همان شرح حال و معاینه دقیق است.

گاهی ممکن است این سندرم، با بیماری های گردن و یا قلبی همزمان گردد که باید هر دوی آنها درمان شوند. بیماران نباید با مطالعه این مطلب، خودشان برای بیماری خودشان تشخیص بگذارند، بلکه باید به پزشک مراجعه نمایند تا او بیماری را درست تشخیص دهد؛ وگرنه ممکن است باعث عوارض جبران ناپذیری گردد. این مطلب که در حال مطالعه آن هستید فقط برای اطلاع بیماران است و به هیچ وجه جایگزین کار پزشک نمی شود.

علت سندرم درد میوفاسیالاین بیماری معمولاً در زنان و در سنین میانی  رخ می‌دهد که علت آن نامشخص است. رخ دادن این بیماری معمولاً در اثر یک علت نیست و مجموعه ای از عوامل دست به دست هم میدهند تا این بیماری ایجاد گردد.این عوامل عبارتند از:

1) اختلالات وضعیت بدن و مشکلات عضلانی - اسکلتی

2) حرکات تکراری در دستها و شانه ها هنگام کار یا ورزش

3) فعالیت بیش از اندازه

4) خستگی عمومی

5) استرس و اضطراب

6) اشکال در حرکات شانه به دنبال بیماریهای دیگر شانه، مثل پارگیهای تاندون روتاتور کاف

7) اشکال در حرکات شانه بدنبال بیماریهای گردن مثل آسیب دیسک گردن

8) اشکال در حرکات شانه بدنبال سندرم خروجی قفسه سینه یا اصطلاحاً همان دنده گردنی (Thoracic OutletSyndrome, Cervical Rib)

9) کشیدگی مکررعضلات اطراف کتف

اغلب بیمارانی که با این درد مراجعه می کنند افرادی هستند که با دستهایشان، ماهها و یا سالها کارهای تکراری، سخت و طولانی انجام داده اند. کسانی که طولانی مدت در یک وضعیت می نشینند و می نویسند یا تایپ میکنند؛ کسانی که طولانی مدت کج مینشینند و یا دست خود را در یک وضعیت نامناسب قرار می دهند، مثل رانندگی طولانی مدت، و یا جراحان و دندانپزشکان و ورزشکاران و .... در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

همانطور که ذکر شد این بیماری ممکن است با دیگر بیماریهای شانه و یا گردن همراه باشد که با گرفتن شرح حال و معاینه دقیق، و اگر لازم باشد، عکس، ام آر آی و ... از یکدیگر قابل اقتراق هستند؛ ولی شرط مهم این است که پزشک به فکر این بیماری هم باشد.

تشخیص سندرم درد میوفاسیالتشخیص این بیماری فقط با گرفتن شرح حال و معاینه دقیق است و نیازی به گرفتن عکس (رادیوگرافیRadiography)، ام آر آی (MRI)، نوار عصب (EMG and NCV) و ... نمی باشد، مگر که همزمان به سایر بیماریهای شانه و یا گردن هم شک شود که برای تشخیص آنها باید از این کارهای تشخیصی استفاده شود. 

در معاینه، با لمس و فشار به محل حداکثر درد که معمولاً در اطراف کتف است، درد موضعی رخ می دهد که ممکن است خفیف و یا شدید باشد. اگر به مدت حدود 5 ثانیه فشار نسبتاً زیاد و مداومی روی آن نقطه وارد شود، معمولاً درد ب 
اطراف آن محل، یا بازو و دست و یا انگشتان میرسد.در لمس محل حداکثر درد، معمولاً یک برجستگی در عضلات و فاسیای آن محل لمس می شود که با لمس آن درد رخ می دهد.

درمان سندرم درد میوفاسیال

1) اصلاح وضعیت بدن و شانه هادرمان اصلی این درد، برطرف کردن علت ایجاد کننده است. اگر وضعیت نامناسبی در هنگام کار، استراحت و یا ورزش وجود دارد باید اصلاح شود. بهتر است در طول زمانی که کار و یا ورزش یکنواختی انجام میگیرد، هر چند دقیقه یکبار، چند حرکت کششی ساده برای شانه انجام شود.

گاهی اشکال ساختاری در بدن وجود دارد، مثلاً ستون فقرات بیمار نوعی کجی و انحراف دارد که باعث بد قرارگیری شانه ها می شود و این اختلالات باید تحت درمان قرار گیرد. اگر سندرم درد میوفاسیال بدنبال بیماری دیگری در شانه رخ داده باشد، ابتدا باید آن بیماری درمان شود، که معمولاً آسیبها و پارگیهای تاندون روتاتور کاف شانه است.

 به همین ترتیب اگر بیماری دیسک گردن و ... علت زمینه این سندرم باشد باید درمان شود.

2) فیزیوتراپیفیزیوتراپی نقش بسیار مهمی در درمان این بیماری دارد. فیزیوتراپ، بخصوص با آموزش، اصلاح وضعیت بدن و تجویز تمرینات ورزشی به درمان این بیماری کمک می کند. البته گرم کردن، ماساژ درمانی (روی نقطه دردناک)، آزادکردن و کشش عضلات و ... هم جزو درمانهای این بیماری است که توسط فیزیوتراپ مورد استفاده قرار می گیرد. کمپرس آب گرم یا سرد، و یا هردو (بصورت متناوب) نیز کمک کننده است. استفاده از امواج اولتراسوند (Ultrasound) و بخصوص امواج شوکی (Shook Wave Therapy) نیز بسیار کمک کننده است که در حقیقت دو روش فیزیوتراپی هستند.

3) دارو درمانیداروهای ضد التهاب (مسکنها)، ضد افسردگی، شل کننده عضلانی و.... در این بیماری مؤثر هستند که فقط باید توسط پزشک تجویز شوند، و در عین حال باید دانست که درمان اصلی و اساسی این بیماری نیستند. درمانهای مهمتر واساسی تر همان اصلاح وضعیت بدنی و وفیزیوتراپی است که در بالا ذکر شد.

4) تزریق موضعیدر تزریق موضعی معمولاً از یک کورتون (کورتن) طولانی اثر، مقداری ماده بیحسی موضعی برای کاهش درد ناشی از تزریق، و اغلب به همراه مقداری آب مقطر برای افزایش حجم و گسترش به بافتهای اطراف استفاده می شود. پس از تزریق، نقطه مورد نظر چندین بار از زیر پوست سوزن زده شده (Needling) و سوراخ می گردد. این درمان هم اغلب موقتی است و باید با درمانهای اصلی ذکر شده در بالا همراه شود. تزریق کورتون بخصوص در موارد دردهای شدید و یا مقاوم بکار می رود. مصرف کورتون خوراکی و یا تزریق عضلانی آن (در باسن) در این بیماری توصیه نمی شود.

5) درمان اختلالات همراهاگرمشکلاتی از قبیل اضطراب، افسردگی و خستگی عمومی نیز وجود دارد باید تحت درمان مناسب قرار گیرد.

 6) جراحیاصولا این بیماری نیازی به جراحی ندارد، اما اگر زمینه آن اختلالاتی در شانه (مثل آسیب تاندون روتاتور کاف)، یا گردن (مثل بیرون زدگی دیسک گردن) و .... باشد که آن بیماریها نیاز به جراحی داشته باشند، پزشک معالج عمل جراحی را پیشنهاد خواهد کرد. گاهی خود استخوان کتف نوعی بد شکلی دارد و یا طوری بد قرار گرفته که موقع حرکت و چرخش به دنده های زیر خودش گیر میکند؛ در این حالت هم اگر با درمانهای غیر جراحی که ذکر شد بهبود ی رخ ندهد، جراحی لازم می شود. معمولاً در این حالت، بین استخوان کتف و دنده ها یک کیسه حاوی مایع به نام بورس وجود دارد که متورم، ضخیم و دردناک می گردد.

موفقیت درمان
موفقیت درمان این بیماری نیز مانند سایر یبماریهایی بدن بوده و صد در صد نیست. یعنی پزشک نمی تواند قول دهد که موفقیت، تضمینی است. در این بیماری نقش اول درمان را خود بیمار به عهده دارد. بیمار باید با کمک ورزشهای کششی و تقویتی که پزشک و فیزیوتراپ به او یاد می دهند، وضعیت فیزیکی بدن خود را هنگام کار، استراحت، و ورزش اصلاح کند و بر این اصلاح مداومت کند. البته اگر لازم باشد، دارو، تزریق موضی و بندرت جراحی را نیز توسط پزشک تجویز می شود.

دکتر مرتضی نخعی امرودی - http://www.omidclinic.com
باز انتشار: www.afshid.blogfa.com

منصور
1395/11/9 10:20
سلام فقط اینایی که مبتلا شدن میدونن چه مصیبتیه این درد کشنده من پنج ساله گرفتم و بیشتر از دوساله به شدت عود کرده همه کاری کردم فقط الان دارم با ورزش یکم بهترش میکنم از دستگاه لت استفاده کنید و دعا کنید درمان قطعیش پیدا بشه تا زندگیم متلاشی نشده
پاسخ فیبرومیالژیا : ان شالله که همگی دوستان شفاء پیدا کنن. بله دوست عزیز این بیماری سخته علی الخصوص مردان که کمتر از زنان به این بیماری دچار میشن اما طبق تجربه من تعداد علائم و شدت علائم در مردها بیشتره و همین باعث میشه که اوضاع رو بدتر کنه. به خدا امید داشته باشین ان شالله با تلاش بیشتر، ورزش، غذاهای مناسب، آرامش روحی، نور آفتاب و سایر توصیه ها، شرایط بهتری رو داشته باشین.
محمد
1395/07/16 20:55
سلام من الان هفت ساله با این بیماری سروکله میزنم تا اخر زد به قلبم بعضی وقتا میگم ای کاش بشه یکی بیاد کل این قسمت پشت قلبم رو با چاقو ببره و از جاش برداره تا راحت بشم خیلی اذیتم بعضی وقتا به گردنم میزنه و بعضی وقتا شونهام رو اذیت میکنه نمیدوووووونم ولی میگم خدا چیکار کنم
پاسخ فیبرومیالژیا : بله این درد مربوط به تیغه کتفه که خب تا الان هم مشخص نشده مربوط به خود کتفه یا به خاطر قلبه یا ریه ها یا ... که به پشت می زنه. ولی نگران نباش حل میشه یه مقدار با روغن زیتون ماساژ نرم بده و راه اصلی کمتر شدن این درد پیاده روی و دویدنه . ماه های اول شاید با فشار و ماساژ زوری دردش یه یکی دو روز زیادتر بشه و بعدش درد بره ولی اگه همین کار رو بکنی بعد یه مدت فشار زیاد بهش دردش رو بیشتر می کنه و جواب نمی ده. نگران نباش اگه تپش قلب هم داری رو به آسمون دراز بکش و سر خودت رو به سمت سینه ات با دستات بالا بکش و وقتی چونه ات به سینه ات رسید یه چند ثانیه نگه دار. سایر تمرینات کششی یوگا هم مفیده . باز هم مثل همیشه مشورت با پزشک اولویت داره.
سعید
1393/12/10 10:53
باسلام من 35 سالمه 18ساله بااین درد سرکله میزنم خیلی هم دکتر رفتم ولی سردرنیاوردن الان خودم فهمیدم از اضطرابه اگه میشه ی دارو بگید خیلی سخته تاحد مرگ فکرمیکنی قلبته یا استوان سینت شکسته ممنون
پاسخ فیبرومیالژیا : با سلام خدمت شما دوست گرامی، بله تو این بیماری افرادی هستن که علائم زیاد اذیتشون نمیکنه و برخی دیگه ... . متاسفانه و یا خوشبختانه علائم بیماری فرد به فرد با هم متفاوته گاهی یه بیمار 6-7 علائم رو بروز میده و گاهی این به حدود 20 علامت میرسه در فرد که خوب هر چی علائم زیادتر باشه اوضاع بدتر میشه. بهترین دارو تغذیه مناسبه (رژیم خاص و طبیعی) و ورزش منظم ملایم و اما منظم. من نمی دونم دقیقا چه علائمی رو به جز درد در عضلات و مفاصل دارین ولی زیاد به داروها وابستگی نداشته باشین بهتره چون هیچ دارویی برای درمان قطعی این بیماری وجود نداره و عوارض دارو هم به شما اضافه خواهد شد.
1393/06/2 20:51
من 3ساله از این درد رنج میبرم.خیلی دکتر رفتم.فیزیوتراپی جواب نداده.دکترم میگه واسه درس خوندن زیاده.الان هم طب سوزنی پیشنهاد کرده.من فقط 25سالمه واقعا دیگه تحمل این درد رو ندارم
پاسخ فیبرومیالژیا : بله دوست گرامی حق باشماست، کلا درد آزار دهنده است اما با روحیه بالا و قوی و البته امید به آینده ای بهتر، میشه درد رو کمتر احساس کرد. ورزش ملایم رو هم فراموش نکنین، طبق آخرین تحقیقات (2014)، ورزش میزان احساس درد رو در بدن کاهش میده.
رضا نصیری
1392/09/11 11:14
باسلام و درود
اینجانب فیزیوتراپیست هستم در رابطه با درمان نقاط Trigger نباید از گرما استفاده نمود زیرا باعث افزایش بیشتر متابولیسم این نقاط شده و درد را بیشتر افزایش میدهد. همچنین میتوان از روش های جدید فیزیوتراپی به نام Dry Needling به طور موثری بهره گرفت
پاسخ فیبرومیالژیا : سلام، ممنون از شما، بله حق با شماست من هم گرمای خشک رو اصلا موثر نمیدونم بلکه باعث بدتر شدن هم میشه. ولی با توجه به تجربه خودم گرمای تر (رطوبت دار) بهتر و موثرتره. البته همون طور که نظریه های جدید احتمال بیشتری به عامل میکروبی این بیماری میدن قاعدتا نباید توقع داشت ورزش خالی یا درمان های تسکین دهنده دارویی و غیر دارویی موجب بهبود موثر و ممتد بشه.
سلام
1392/07/21 16:53
ایا گرمای زیاد بدن میتونی از این بیماری باشه
پاسخ فیبرومیالژیا : دوست عزیز تا اونجا که من اطلاع دارم، معمولا هم گرمای زیاد و هم سرما برای بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا آزار دهنده است و اوضاع و احوال اونها رو بهم میریزه ولی اینکه گرمای بدنشون زیاد بشه اطلاعی ندارم ولی فکر نمیکنم اینطور باشه. گاهی اوقات حالت گر گرفتگی تو بدن برخی بیماران اتفاق میوفته که معمولا برای ترشح یه سری هورمونها اتفاق میوفته مثلا برای خانوم ها در دوران یائسگی و یا بهم خوردگی هورمون ها مثل تیروئید و غیره که من اطلاع دقیقی ازشون ندارم.
1392/06/29 14:05
من سوالم اینکه آیا برای درمان بیماری myofscialمیشه از طب سوزنی استفاده کرد؟
پاسخ فیبرومیالژیا : اطلاع دقیقی در این مورد ندارم ولی چیزی که هست اینه که طب سوزنی بیشتر می تونه یه حالت مسکن رو داشته باشه نه درمان قطعی. البته شاید همین تسکین هم برای برخی رضایت بخش باشه. در ضمن اگر درمانی قطعی برای بیماری خاصی پیدا بشه قطعا پزشکان اون روش درمانی رو برای درمان کامل بیماری بکار میگیرن. پس اگر روشی ادعا می کنه که درمانگر هست باید دید بطور قاطع قابل اثبات هست یا خیر. متاسفانه برای فروش انواع و اقسام دارو به کسانی که دچار بیماریهای مزمن هستن به شدت تبلیغات میشه چون تبلیغ کننده ها کاملا اگاه هستن که این دسته از بیماران حاضرند برای درمان هر کاری و یا هر قیمتی رو بپردازند. پس مشورت با پزشک معتمد و مصلح همیشه مفید خواهد بود.
آمال
1392/05/29 23:20
دردیست غیرمردن آنرادوانباشد/
پس من چگونه گویم کین دردرادواکن.....
پاسخ فیبرومیالژیا : قیصر امین پور میگه:
"سر و پا اگر زرد و پژمرده ایم ... ولی دل به پاییز نسپرده ایم"

ایشاا... به زودی زود خبر درمان قطعی این بیماری رو می شنویم. باید امیدوار بود
به نگار
1392/05/4 22:15
خیلی جالب و آموزنده است به وب من سر بزنید. اگر دوست داشتید در چتروم ما عضو شوید
MERIKHIHA
1392/04/2 23:18

من امروز بی دلیل به این وبلاگ نیامده ام
من به این وبلاگ آمده ام تا شما را به وبلاگم دعوت کنم
امید وارم من را در بهتر ساختن وپیشرفت مریخیها یاری کنید
از شما می خواهیم در مطلب خوانده شده دیدگاه خود را حتما ثبت کنید
تا من را امیدوار به ارسال مطالب بهتر و با ارزش تر کنید
ما همیشه سخن های شما را می شنویم چه انتقاد باشد و چه پیشنهاد
با آرزوی پیشرفت بیشتر میهنمان ایران
مریخیها

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

مکانی برای اجتماع و گفتگوی بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا
مدیر وبلاگ : فیبرومیالژیا

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نظر شما در مورد محتوا و مفید بودن یا نبودن این بلاگ چیست؟ (پس از رای دهی، نتایج قابل مشاهده می باشد)
نویسندگان


به ما بپیوندید با اضافه کردن آی دی زیر:
نمایش وضعیت در یاهو

قالب های وبلاگ


Check Google Page Rank

فیبرومیالژیا Fibromyalgia علائم علل علامت بیمار درمان مرض بیماران مبتلا ابتلا فیبرومیالژی فیبرومیالژا درد مزمن عضلاتی اسکلتی مفصلی مشکل عضله ای ناراحتی معده دستگاه گوارش التهاب مفاصل روماتولوژی روماتولوژ بافت نرم بدن سردرد خستگی مفرط CFS FMS FM IBS Apnea قطع تنفس هنگام خواب نفس تنگی سندروم روده تحریک پذیر سوزش سر معده ورم اختلالات حرکتی همبند آلرژی غذایی حساسیت شدید متخصص گوارش کوفتگی ماهیچه بیحالی بی رمقی بی حالی GERD روده بزرگ کولون میوفیشال بیماری ها عصبی ضعف اعصاب درد زیر کتف و شانه کمردرد درد لگن پا بی حسی گزگز سری خواب رفتگی راه های بهبود راههای کنترل عامل میکروبی باکتری ویروس مایکوپلاسما بیماری التهابی بیماریهای خودایمنی Autoimmune خود ایمنی بدن اتو ایمیون